Cementy chemo-światłoutwardzalne są odpowiedzią na potrzeby szybko rozwijającej się dziedziny stomatologii estetycznej. Odpowiedni dobór koloru cementu pozwala osadzić pracę pełnoceramiczną lub na podbudowie z włókien szklanych bez zaburzenia koloru i przezierności pracy protetycznej. Jest to ich ogromną zaletą i przewagą nad tradycyjnymi materiałami stosowanymi do cementowania, jak glassjonomery czy cementy fosforanowe.
W szerokiej gamie cementów chemo-światłoutwardzalnych występują cementy samo wytrawiające i grupa cementów wymagających etapu wytrawiania i nałożenia systemów łączących. Niewątpliwie cementy samo wytrawiające skracają czas pracy stomatologa. Producenci zapewniają, że dzięki pracy jednoetapowej nie zostaje zlikwidowana warstwa mazista, kanaliki zębinowe nie są odsłonięte i dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia nadwrażliwości pozabiegowej. Pozostaje druga grupa cementów – wymagająca wstępnego przygotowania tkanek zęba. I mimo wydłużenia czasu pracy posiada wielu zwolenników. Pamiętajmy, że właściwe (według zaleceń producenta) wytrawienie i nałożenie systemów łączących typu bond, zapewnia wyjątkowo skuteczną adhezję, szczelność brzeżną i brak nadwrażliwości pozabiegowej w postaci podrażnień miazgi!
Zaletą cementów chemo-światłoutwardzalnych jest ich doskonała adhezja do tkanek zęba i długotrwałe uszczelnienie brzeżne. Aby jednak cementowanie było skuteczne, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach postepowania:
-zachowanie właściwych proporcji baza-aktywator
-użycie końcówek mieszających
-temperatura w pomieszczeniu
Cementy to z reguły produkty typu pasta-pasta (baza-aktywator), umieszczone w pojemniku o dwu komorach ze wspólnym tłokiem. Pozwala to na precyzyjne dawkowanie w idealnych proporcjach. Zachowanie tych proporcji jest niezwykle ważne. Dlaczego? Niewłaściwe proporcje zaburzają polimeryzację materiału, co ma odzwierciedlenie w sile adhezji. W wyborze materiału cementującego chodzi nam o jego wysoka skuteczność kliniczną -musimy, więc pamiętać o postępowaniu według zaleceń producentów dotyczących sposobu mieszania produktu. Zmieniając proporcje baza-katalizator wydłużamy lub skracamy czas polimeryzacji i materiał wiąże zanim dobrze osadzimy pracę, lub nie wiąże wcale. Kolejnym ważnym elementem jest używanie końcówek mieszających pasty baza-aktywator, dołączonych do opakowania. Jeżeli pominiemy użycie końcówki mieszającej, materiał spolimeryzuje nam o wiele wolniej, nawet przy zachowaniu właściwych proporcji baza-katalizator. Na etap polimeryzacji duży wpływ ma temperatura w gabinecie – wysoka ją przyspiesza, a niska zwalnia etap wiązania chemicznego.
Stomatolodzy mają obecnie do wyboru dużą gamę cementów chemo-światłoutwardzalnych . Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Pragnę zwrócić Państwu uwagę na produkt wyjątkowy – „dobry, bo polski”!
Jest to cement firmy Arkona z Lublina o nazwie Cemart – produkt o bezkonkurencyjnej szczelności brzeżnej. Opakowanie stanowi dwukomorowa strzykawka z tłokiem, który równomiernie wyciska pasty: bazę i katalizator. W celu właściwego zamieszania produktu należy zamontować końcówkę mieszającą dołączoną do opakowania. Naszym celem jest zapewnienie właściwej adhezji i szczelności brzeżnej produktu do tkanek zęba. Można to osiągnąć dzięki właściwemu wytrawianiu i pokryciu filaru zęba Bondem (według zaleceń producenta).
Lekarze praktycy – zwolennicy tradycyjnej metody wieloetapowej – podkreślają jej dokładność. Właściwe wytrawienie i dwukrotne nałożenie bondu znosi nadwrażliwość pozabiegową i eliminuje podrażnienia miazgi. Następnie przystępujemy do przygotowania pracy protetycznej. Po upewnieniu się, że jest wykonana właściwie, należy ją wytrawić, wypłukać i pokryć Bondem (delikatnie wydmuchać nadmiary powietrzem z dmuchawki). Na tak przygotowaną pracę nakładamy, przy pomocy końcówki mieszającej Cemart i dociskając, pozwalamy na odpływ nadmiaru cementu. Nadmiar usuwamy powietrzem z dmuchawki lub mechanicznie. Należy ten etap wykonać szybko i sprawnie. Sprawdzamy też wstępnie okluzję. Ważne jest, by po osadzeniu pracy, dla lepszej skuteczności wiązania, pozostawić cement bez ingerencji około 1,5 minuty. Cement chemicznie wiąże 2-3 min. W celu przyspieszenia polimeryzacji stosujemy naświetlanie lampą polimeryzacyjną 20 sekund na każdej powierzchni.
Przewagą Cemartu firmy Arkona jest długotrwała szczelność brzeżna – pozwala to na korektę niewielkich niedokładności prac protetycznych w zakresie 1-1,5 mm bez wpływu na jakość cementowania. Jest to ewenementem wśród innych produktów o tym samym przeznaczeniu i ogromną zaletą Cemartu. Przypomnę, że jest to produkt polski. Ma też „polską” czyli przystępną cenę, która jest miłym zaskoczeniem przy tak wysokiej profesjonalności produktu.
autor: Agnieszka Paździor-Klocek