Pytanie 1
Podczas szynowania zębów nie zużyłam całej długości włókien szklanych wstępnie preimpregnowanych kompozytem. Odcięłam nożyczkami zbyt długi fragment na planowaną długość roboczą bez usuwania folii ochronnej. Czy niewykorzystaną część włókien mogę użyć do innej pracy? Jak ją zabezpieczyć?
Włókna szklane preimpregnowane wstępnie kompozytem należy po wyjęciu z opakowania uciąć na długość roboczą bez usuwania folii ochronnej. Folię zdejmuje się przed samym umieszczeniem włókien w pracy adhezyjnej. Pozostały fragment można przechowywać przez pół roku w obniżonej temperaturze (np. w lodówce), szczelnie zabezpieczony przed dostępem światła (zawinąć w folię aluminiową), ponieważ impregnat jest kompozytem światło-utwardzalnym.
Pytanie 2
Czy w jednej pracy adhezyjnej można użyć różnych rodzajów włókien szklanych?
Takie postępowanie jest wręcz zalecane w przypadku rozległych prac. Warto pamiętać, że stosowanie włókien jednego producenta znacznie uprości całe postępowanie. Nie musimy wówczas się zastanawiać, które włókna należy silanizować, pokrywać bondem, a które są gotowe do pracy po uwolnieniu z opakowania. Każdy z producentów ma w swojej ofercie różnorakie produkty, których wybór zależy od naszych upodobań.
Planując pracę adhezyjną typu most, pierwszą belkę poziomą można wykonać z taśmy 2-3 mm – równoległej bądź plecionej. Podparcie pod guzki zęba w przęśle mostu w postaci pętli łatwiej będzie wykonać z taśmy 2 mm plecionej – jeżeli odbudowywanym zębem ma być przedtrzonowiec, lub 3 mm – w przypadku zęba trzonowego. Nie jest błędem pomysł wykorzystania wkładu szklanego do zabiegu dowieszenia zęba utraconego z powodu zaniku kości, jeżeli akurat nie mamy w gabinecie włókien szklanych w postaci taśmy.
Praca z wykorzystaniem włókien szklanych jest bardzo twórcza, niesie ze sobą wiele możliwości i rozwija nasze talenty stomatologiczne. Należy tylko przeczytać dokładnie wskazania producenta dotyczące postępowania z danym produktem w zakresie silanizacji, bondowania lub ochrony przed światłem i ściśle ich przestrzegać.
Pytanie 3
Jak prawidłowo zacementować pracę adhezyjną kompozytową na podbudowie z włókien szklanych?
Przymierzoną pracę adhezyjną w jamie ustnej traktuje się jako zabrudzoną”. Wobec tego jej powierzchnię nośną należy wytrawić, wypłukać i osuszyć powietrzem dmuchawki. Na tak przygotowaną pracę w postaci mostu adhezyjnego, korony kompozytowej, nakładu czy licówki nanosi się bond i wydmuchuje do momentu uzyskania bardzo cienkiej warstwy.
Kolejnym etapem jest przygotowanie pacjenta. Ponieważ prace adhezyjne osadza się z użyciem cementu kompozytowego dualnego, ząb przygotowuje się w taki sam sposób jak przed założeniem wypełnienia kompozytowego: ubytek należy wymyć, wytrawić pokryć systemem wiążącym i polimeryzować według wskazań producenta.
Na wcześniej przygotowaną pracę adhezyjną nanosi się cement kompozytowy dualny i osadza ją w jamie ustnej pacjenta. Ważnym elementem etapu cementowania jest prawidłowe i jednoznaczne umieszczenie pracy adhezyjnej na zębach filarowych. Następnie usuwa się nadmiary materiału. W celu szybszej inicjacji procesu polimeryzacji można użyć lampy polimeryzacyjnej.
Przez około 1,5 minuty nie należy jednak prosić pacjenta o wykonywanie ruchów zwarciowych ani poruszać samodzielnie pracą w celu sprawdzenia prawidłowego zacementowania. Pacjenta trzeba poinformować o konieczności odciążenia pracy przez 24 godziny od zacementowania w celu uzyskania właściwej polimeryzacji gwarantującej wysoką wytrzymałość mechaniczną wiązania cementu kompozytowego.
lek. stom. Agnieszka Paździor-Klocek