Stomatologiadziecięca
Stomatologia dziecięca (pedodoncja) wiąże się z odpowiednim przygotowaniem małego pacjenta i właściwym przebiegiem wizyty adaptacyjnej. Są to niezwykle ważne czynniki kształtujące późniejszą postawę dziecka wobec leczenia stomatologicznego.
Istotną rolę spełnia edukacja rodziców. Powinni oni przed pierwszym spotkaniem przeprowadzić z dzieckiem rozmowę wyjaśniającą cel i przebieg wizyty u stomatologa. * lakowanie

    Lakowanie – niebolesny zabieg stosowany w zębach stałych (lak o barwie kremowej) lub zębach mlecznych ( laki kolorowe) – polega na mechanicznym pokryciu , uszczelnieniu specjalnym światło utwardzalnym lakiem bruzd na powierzchniach żujących zębów. Są to miejsca trudne do oczyszczania u dziecka- tam najczęściej gromadzi się płytka nazębna odpowiedzialna za powstawanie próchnicy.

Zęby stałe trzonowe i przedtrzonowe lakujemy w jak najkrótszym czasie od ich wyrżnięcia.

Zabieg lakowania polecany jest szczególnie dla dzieci z trudnościami adaptacyjnymi, aby mogły przekonać się, że u dentysty nie musi boleć:).

* produkty remineralizujące

    Zalecane są dla dzieci z niedostateczną higieną, wysokim ryzykiem próchnicy, dla osób noszących aparaty ortodontyczne, dla kobiet  w ciąży.

    GC Tooth Mousse (dla dzieci do 6 roku życia)  i GC Mi Paste Plus ( dla dzieci od 6 roku życia i dla dorosłych) – „płynne szkliwo”   z fosfopeptydem kazeiny – amorficznym fosforanem wapnia. Jest otrzymywane z proteiny mleka, kazeiny. Utrzymuje równowagę mineralną i właściwe ph w jamie ustnej. Naprawia i wzmacnia zdemineralizowane szkliwo. Zęby staja się gładsze i bardziej czyste(nie oklejają się resztkami jedzenia).

    Jak należy stosować GC Tooth Mousse i Mi Paste Plus? Aplikacja jest bardzo prosta. Pacjent wykonuje ten zabieg samodzielnie w domu. Preparat nakłada się za pomocą palca na powierzchnie zębów po ich wcześniejszym umyciu tradycyjną pastą profilaktyczną wieczorem i/lub rano.  Nie należy jeść i pić około pół godziny.

• lakierowanie

• Zęby po oczyszczeniu pokrywane są lakierem z dużą zawartością fluoru. Lakierowanie przyspiesza działanie preparatów remineralizujących szkliwo Tooth Mousse i Mi Paste Plus.

• Po zabiegu lakierowania nie należy jeść ani pić przez 1 godzinę.

kolorowe wypełnienia

Kolorowe  wypełnienia w zębach  mlecznych  to doskonała rekompensata trudu poniesionego przez dziecko podczas leczenia. Oczywiście mały pacjent samodzielnie wybiera kolor plomby.
Wybór koloru to nie tylko nagroda za współpracę ze stomatologiem. To krok w samodzielne dokonywanie wyborów i nauka podejmowania decyzji, potrzebna w dorosłym życiu.
-wizyty adaptacyjne

    Rodzicu, jeśli nie jesteś pewien jak Twoje Dziecko zachowa się na fotelu u stomatologa , przyprowadź je na wizytę adaptacyjną.

   W trakcie wizyty dziecko uczy się właściwego zachowania podczas leczenia zębów. Rozmawiamy również o myciu zębów i prawidłowym odżywianiu. Wspólnie z Rodzicami podejmujemy decyzję o ewentualnych dalszych zabiegach profilaktycznych lub leczniczych. Proponuję profilaktykę próchnicy zębów mlecznych i stałych, profilaktykę wad zgryzu oraz pomoc w  nauce higieny jamy ustnej lub umawiam na zabiegi lecznicze.

* wizyty kontrolne

    Małe dzieci należy przyprowadzać na wizyty kontrolne co 3 m-ce. Starsze dzieci co 6 m-cy. 

Podczas tych wizyt dziecko dowie się o właściwych nawykach higienicznych i prawidłowym odżywianiu.

    W przypadku trudności z utrzymaniem prawidłwej higieny jamy ustnej przy pomocy  specjalnego płynu-identyfikatora do płytki nazębnej zostaną wybarwione złogi nazębne , aby uzmysłowić Małemu Pacjentowi, w których miejscach zęby nie są prawidłowo  umyte. 

-lapisowanie(impregnacja)

W przypadku braku współpracy małego pacjenta podczas leczenia zębów mlecznych stosuję zabieg impregnacji zębów objętych próchnicą czyli lapisowanie.

– Wskazań do wykonania zabiegu impregnacji jest wiele. Przede wszystkim proponujemy ten niebolesny zabieg dla dzieci bardzo małych z próchnicą butelkową. Kolejną grupą są dzieci z zaawansowaną próchnicą zębów mlecznych, które już nie kwalifikują się do leczenia.  Jest to również bardzo dobry “zabieg z wyboru” u dzieci trudnych, nie współpracujących, które przechodzą proces adaptacji i oswajania się z procedurami w gabinecie stomatologicznym.

– Zabieg polega na pokryciu zębów objętych próchnicą impregnatem-azotanem srebra. W konsekwencji tkanki zmienione próchnicowo zabarwiają się na kolor czarny. Stają się przez to twardsze i proces próchnicowy  ulega spowalnieniu . Zdrowa tkanka zęba pozostaje biała. Lapisowanie powtarza się co tydzień przez kolejne 5 tygodni.  Impregnat wypłukiwany jest przez ślinę, więc po 3 m-cach zabieg powtarza się w kolejnych sesjach przez 5 tygodni. Po zabiegu dziecko nie może jeść ani pić przez około pół godziny.

Leczenie zębów mlecznych i zapobieganie ich przedwczesnej utracie jest niezmiernie
ważne w zapobieganiu wad zgryzu zębów stałych. Rodzicu, przestrzegaj harmonogramu wizyt kontrolnych i zaleceń dotyczących utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej u dziecka, a Twoje dziecko uniknie niepotrzebnych doświadczeń!

Jak powinna wyglądać pielęgnacja zębów u najmłodszych

Dziecko w gabinecie – Wojewódzka Konferencja Higieny w ŁodziBajka o robaku zębowym sposobem na leczenie dzieci

Ząb po urazie Co zrobić jeżeli ząb jest złamany albo wybity?