Jedną z podstawowych umiejętności w gabinecie stomatologicznym jest wykorzystanie w praktyce włókien szklanych . Obecne na rynku systemy podparć szklnych są tak doskonałe, że praca z nimi nie nastręcza żadnych trudności. Wręcz jest łatwa i przyjemnie estetyczna. Pacjent w większości przypadków może mieć odtworzone twarde tkanki zębą lub braki pojedyńczych zębów metodą jednej wizyty. Jest to ogromnie ważne w dzisiejszym zabieganym świecie, kiedy brakujący ząb możemy natychmiast zastąpić np.: mostem adhezyjnym. Albo zaszynować estetycznie zęby po urazie komunikacyjnym pacjentowi, któremu do garnituru nie pasuje ligatura metalowa. 

   Systemów włókien szklanych na polskim rynku jest wiele. Proponuję zacząć pracę od systemów tak zwanych „gotowych do pracy”, czyli preimpregnowanych , kompatybilnych ze wszystkimi kompozytami. Takich, które nie wymagają specjanego kondycjnowania, a jedynie umieszczenia ich w naszym ulubionym kompozycie z codziennej praktyki. Ważne jest również, aby system składał się z kilku wariantów, nie tylko z pasków, ale również z innych elementów wykonanych z pęczka  włókien . Gwarantuje to szerokie spektrum pracy i możliwość wykorzystania produktów w wielu przypadkach i u większości pacjentów . Niektórzy producenci, wychodząc naprzeciw naszym oczekiwaniom upraszczania procedur leczniczych, proponują również zastosowanie jednego produktu do wielu zadań! Mając przykładowo opakowanie pinów szklanych wykonamy zarówno indywidualny wkład koronowo-korzeniowy w zagiętym kanale oraz retencję okołomiazgową w żywym zębie. Pasek preimpregnowanego włókna szklanego o szerokości 2mm może nam posłużyć do wykonania stabilizacji zębów po urazie, odtworzenia braku pojedyńczego zęba w odcinku przednim techniką mostu adhezyjnego lub wykonania indywidualnego wkładu koronowo-korzeniowego w szerokim kanale. Czy to jest możliwe? Okazuje się, że tak. Wśród systemów włókien szklanych istnieje na polskim rynku kilka nowości.

  Dentapreg®, lider w produkcji włókien szklanych ( standardowych pasków preimpregnowanych),  wprowadził na polski rynek wyjątkową propozycję. Jest ona skierowana do pracowni protetycznych i gabinetów stomatologicznych pracujących techniką kompozytowych prac adhezyjnych wzmacnianych włóknami szklanymi. Unikatowy produkt, który nie ma odpowiednika wśród produktów innych producentów włókien szklanych, to ultracienki , światłoutwardzalny pasek włókna szklanego o splocie typu „plecionka” i szerokości 6mm. Długość paska 5cm. Do jego produkcji wykorzystano  włókna szklane typu E , które odznaczają się wysoką wytrzymałością i stabilnością kształtu. Użycie włókien typu E zadecydowało o unikatowych cechach produktu. Specjalna światłoutwardzalna żywica pokrywająca włókno sprawia, że jest ono kompatybilne ze wszystkimi kopozytami na rynku.  Włókno UFM zostało zaprojektowane jako kopia natury. Ma w naturalny sposób odtwarzać strukturę połączenia szkliwa z zębiną. Szczególnym jego zadaniem jest przenoszenie naprężeń powstających w tej warstwie na całą , wzmocnioną włóknem rekonstruowaną koronę zęba, a następnie wzdłuż korzenia aż do części wierzchołkowej,  dlatego w pracach kompozytowych należy umieszczać go właśnie pod warstwą initującą szkliwo odtwarzanych tkanek twardych. Producent zaleca zastosowanie pasków 6mm UFM jako wzmocnienie dużych rekonstrukcji, prac typu inlay/onlay, wzmocnienie koron kompozytowych budowanych na systemach indywidualnych wkładów koronowo-korzeniowych z włókien szklanych, wzmocnienie koron tymczasowych długoterminowych, podparcie odbudowywanych guzków zębow trzonowych i przedtrzonowych oraz brzegów siecznych podczas podnoszenia i przebudowy abrazyjnego zgryzu. Włókno szklane UFM 6mm jest ultacienkie , dopasowuje się do krzywizny odtwarzanych struktur naturalnie, bez efektu „odstawania”, nie zaburza koloru kompozytu użytego do rekonstrukcji tkanek, wiec idealnie nadaje się do wzmacniania licówek kompozytowych(przenosi naprężenia  z licówki na strukturę i korzeń zęba) czy odtwarzania brzegów siecznych po urazach. Zaleceniem producenta jest również użycie włókna UFM 6mm podczas tymczasowej naprawy uszkodzonej porcelany na licowych częściach mostów lanych.  

  Pracownie protetyczne oprócz zastosowań paska UFM 6mm do laboratoryjnego wykonania wyżej wymienionych kompozytowych prac adhezyjnych wzmacnianych włóknem szklanym, mogą wykorzystać włókno UFM 6mm ,po wcześniejszym ukształtowaniu(pasek daje się łatwo formować oraz delikatnie rozszerzać) i polimeryzacji światłem lampy, do napraw pękniętych lub złamanych protez. Włókno UFM 6mm po naświetleniu światłem lampy polimeryzacyjnej doskonale łączy się z akrylem, nie wymaga kondycjonowania. Nie traci właściwości podczas termicznego procesu polimeryzacji akrylu. Dzięki swojej ultracienkiej strukturze nie pogrubia naprawianej protezy.

     Kolejnym produktem  firmy Dentapreg®  jest system PINpost, który stanowi całkowicie innowacyjne rozwiązanie w zakresie wykonywania odbudowy zęba po leczeniu kanałowym – jest to minimalnie inwazyjna, szybka i bezpieczna metoda wzmocnienia rekonstrukcji korony.
   Dentapreg® PINPost to pęczki elastycznego włókna szklanego o grubości 0,45 mm i długości 20 mm. Są one wykonane ze wstępnie utwardzonych preimpregnowanych włókien szklanych. Chodzi tu o włókna szklane typu S, wykorzystywane w przemyśle lotniczym i kosmicznym, które producent  pokrył mieszanką żywic.
   System Dentapreg® PINPost można wykorzystać zarówno jako indywidualne wkłady koronowo-korzeniowe jak i ćwieki okołomiazgowe. Dentapreg® PINPost wyróżnia niezwykła elastyczność i łatwość adaptacji do kształtu światła kanału . Piny dostosowują się do anatomicznego zakrzywienia kanałów bez konieczności wykonywania szerokiego poszerzenia standardowymi narzędziami preparującymi typu dryl ( używanych podczas wszystkich klasycznych procedur dopasowania szklanych czy metalowych ćwieków koronowo-korzeniowych). Podczas stosowania Dentapreg® PINPost nie dochodzi do osłabienia ścian korzeni zębów (do usuwania gutaperki można użyć standardowych  narzędzi Ni-Ti). Nie wymagają dodatkowego poszerzania i „prostowania” anatomicznej krzywizny kanałów.  Ponieważ Dentapreg® PINPost mają średnicę zaledwie 0,45 mm, należy więc wprowadzić kilka (około 4-6) sztuk do kanału w celu jego szczelnego wypełnienia, co zapewnia idealne dopasowanie ,większą powierzchnię adhezyjną wykonywanego wzmocnienia i tym samym lepszą retencję.     Rewolucyjna wyjątkowość ćwieków Dentapreg® PINPost to elastyczność. Potrafią one dostosować się do anatomicznej krzywizny kanału. Elastyczne Dentapreg® PINPost wykazują właściwości biomechaniczne zgodne z biomechaniką naturalnego zęba, dzięki czemu znacząco zmniejsza się ryzyko złamania lub pęknięcia korzenia.Można je wykorzystać także w  sytuacji gdy ćwiek standardowy jest zbyt cienki w stosunku do wypełnianego kanału, lub gdy kanał nie ma przekroju owalnego. Należy wtedy wolną przestrzeń kanału(po zastosowaniu standardowego szklanego posta) dopełnić  Dentapreg® PINPost uszczelniając całą konstrukcję. Pęczek pinów stanowi większą powierzchnię retencyjno-adhezyjną niż pojedyńczy standardowy wkład szklany.

Omawiana technika wzmocnienia rekonstrukcji korony indywidualnym wkładem koronowo-korzeniowym Dentapreg® PINPost, w porównaniu z tradycyjnymi technikami rekonstrukcyjnymi, jest mało skomplikowana i bardzo szybka. Piny nie wymagają kondycjonowania, nawet po przecięciu. Nie zaburzają koloru rekonstruowanych tkanek. Dentapreg® PINPost są wykonane z wiązki włókien szklanych, króra przewodzi światło lampy polimeryzacyjnej aż do okolicy wypreparowanego dna kanału i ułatwia wiązanie kopozytowych cementów dualnych.
  System Dentapreg® PINPost stanowi rewolucyjne i minimalnie inwazyjne rozwiązanie wzmacniania rekonstruowanych koron.  Jest to innowacyjna metoda, która pozwala na wyeliminowanie wad rozwiązań tradycyjnych.
  Wielu lekarzy wykorzystuje piny również jako wzmocnienie okołomiazgowe w żywych zębach w przypadku wykonywania rozległych rekonstrukcji, prac typu inlay/onlay, wzmacniania odbudowywanych kątów zębów siecznych.
   Dentapreg® to system  pinów szklanych i pasków włókien szklanych preimpregnowanych kompozytem o szerokim spektrum zastosowania w codziennej praktyce stomatologii odtwórczej i estetycznej . Jest  łatwy w użytkowaniu. Można go wykorzystać zarówno w przypadku technik bezpośrednich, jak i w laboratoryjnych technikach pośrednich . Najczęściej wykorzystywane są w następujących sytuacjach klinicznych:

• blokowanie grup zębów
– stabilizacja zębów paradontalnych ( szyny zewnętrzne oraz szyny z wypreparowanym rowkiem wewnątrz koron stabilizowanych zębów)
– stabilizacja zębów po urazach
– stabilizacja zębów po leczeniu ortodontycznym (retainery)
– utrzymywacze przestrzeni

• protetyka minimalnie inwazyjna:
– mosty adhezyjne tymczasowe krótko- i długoterminowe  w odcinku przednim i bocznym
– szynomosty adhezyjne
–  indywidualne wkłady koronowo-korzeniowe
– ćwieki okołomiazgowe
– wzmocnienia protez osiadających
– wzmocnienie konstrukcji protez overdenture w implantologii

    Warto śledzić nowości stomatologicznego rynku. Bo nowości to nie tylko „nowe wydatki”. To przede wszystkim praca z „nową jakością” i większą satysfakcją.