lekarz stomatolog
Agnieszka Paździor-Klocek

gabinet
ul. Modrzewiowa 2/5
24-320 Poniatowa

tel. stac. (81) 820-51-05
tel. kom.    601 271 701

Rejestracja czynna w godzinach pracy gabinetu:

poniedziałek   12-18
wtorek             12-18
środa                10-16
czwartek         12-18
piątek               12-18


Profilaktyka chorób przyzębia Periodontologia to leczenie chorób dziąseł oraz tkanek miękkich otaczających zęby.Główną przyczyną chorób przyzębia jest płytka nazębna tworzona przez bakterie. Bakterie produkują kwasy oraz toksyny, które atakują szkliwo zęba wywołując podrażnienia dziąseł, a w konsekwencji stan zapalny. Zaniedbany stan zapalny oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej prowadzą do pogłębiania się choroby, ostatecznie do utraty zębów.

Stany zapalne dziąseł to bardzo częsta dolegliwość. Nieleczone mogą wywoływać zanik kości wokół zębów, a w konsekwencji prowadzić do parodontozy i utraty uzębienia.
Zapalenie dziąseł objawia się krwawieniem, nieświeżym oddechem, niesmakiem w ustach.  Jest następstwem występowania osadów bakteryjnych i obecnością kamienia nazębnego. Choroba w zaawansowanym stadium to zanik dziąseł, ruchomość patologiczna zębów i wysięk ropny z kieszonek dziąsłowych. Do pełnej diagnostyki pacjent powinien wykonać rentgenowskie zdjęcie przeglądowe - pantomogram.

Jak leczy się choroby przyzębia? W pierwszej kolejności usuwa się przyczynę choroby - płytkę nazębną oraz zaleca prawidłową higienę zębów i jamy ustnej. W gabinecie stomatologicznym istnieje możliwość wykonania specjalistycznych zabiegów, które służą oczyszczeniu zębów . Są to skaling i piaskowanie. W przypadku chorób przyzębia należy te zabiegi powtarzać regularnie co 6 miesięcy.
Scaling polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych ( kamienia) za pomocą zestawu końcówek ultradźwiękowych. Zastosowanie aparatów ultradźwiękowych nie uszkadza powierzchni korzenia, zapewnia dostęp do trudnodostępnych miejsc, niszczy część bakterii, ma działanie utleniające.
Natomiast większość przebarwień pochodzenia zewnętrznego (kawa, herbata, tytoń i inne) może zostać usunięta przy użyciu nowoczesnej piaskarki profilaktycznej. Piaskowanie polega na działaniu silnego prądu sprężonego powietrza, wody i dwuwęglanu sodu. Zabieg jest bezbolesny, pozwala uzyskać naturalną biel i idealną gładkość powierzchni zębów. Kończy się  nałożeniem preparatu remineralizującego. Nie należy jeść i pić przez godzinę, potem do końca dnia zalecana jest "biała dieta".

W bardziej zaawansowanych stanach chorobowych należy dodatkowo zastosować metody chirurgiczne (kiretaż)  i protetyczne ( szynowanie zębów z patologiczną ruchomością). Kiretaż - to zabieg polegający na specjalistycznym oczyszczeniu głębokich kieszonek dziasłowych. Jest wykonywany przy miejscowym znieczuleniu. Wspomagany farmakologicznie umożliwia optymalne leczenie kieszonek przyzębnych, zapobiega zaleganiu bakterii w miejscach aplikacji, przyspiesza proces gojenia. Szynowanie zębów polega na unieruchomieniu ich za pomocą włókien szklanych pokrytych estetyczną warstwą kompozytu.
e-mail